Meci test

KSE Tg. Secuiesc 1 - 3 SR Braşov
09 feb. 2019 - 11:00stadionul Sinkovits (terenul sintetic)

„Stegarii” înving cu 3-1 (1-1 la pauza) în testul de sâmbătă dimineaţă pe KSE Tg. Secuiesc (locul 9 în Liga 3, Seria 1), revenind de la 0-1.

Horia Popa, autorul unei duble, şi antrenorul-jucător Florin Stângă au semnat golurile noastre în uralele celor 50-60 de suporteri „stegari” care i-au însoţit pe băieţi.

Băieţii noştri au început meciul mai decişi, creând momente alerte la poarta gazdelor, dar verzii au deschis scorul în minutul 14 din penalty prin Bogoly. Horia a reluat din şase metri, în minutul 25, centrarea pe jos a lui Carlo Danciu din flancul drept, stabilind scorul pauzei.

După pauză, covăsnenilor le-a fost refuzat golul în două rânduri la limită, mai întâi de intervenţia pisicească a lui Andrei Maxim, apoi de stâlpul drept al porţii acestuia. A fost rândul nostru apoi pentru a lansa un bombardament de ocazii la poarta adversă, după o bară şi câteva mingi scoase de pe linie, Horia Popa marcând în cele din urmă, în minutul 76, dar dintr-o suspectă poziţie de offside.

Florin Stângă a marcat pentru 3-1 la finalul unei acţiuni singur cu portarul, finalizând cu un şut pe jos din marginea careului mare.

_____

Va fi pentru a 3-a oară când echipa suporterilor „stegari” întâlnește pe KSE Tg. Secuiesc într-un meci test.

Precedentele întâlniri:

• 24 februarie 2018: KSE – SR 2-3
  • 28 iulie 2018: SR – KSE 3-1

Covăsnenii ocupă locul 9 în clasamentul Seriei 1 din L3, având următoarea linie: 5-3-6, 21-21, 18 puncte.