View Cart Check Out

Etapa a 24-a

SR Braşov 2 - 0 CSO Filiaşi
20 apr. 2019 - 17:00stadionul Silviu Ploeşteanu (Tineretului)

Copiii Oraşului au semnat supriza etapei a 24-a, învingând liderul returului, CSO Filiaşi, cu 2-0!

Au evoluat: 99. Abi Popa (20 de ani) – 13. Daniel Dumbravă (24), 22. Raul Toader (20), 4. David Tălmaciu (16), 20. Daniel Răducan (20) – 14. Florin Stîngă (40), 8. Robert Marin (16), 10. Cătălin Grigore (19) – 17. Horia Popa (25), 23. Adrian Stoian (21), 7. Nicolas Antone (16)

Au mai intrat: 29. Dragoş Sandu (16), 26. Dragoş Popa (17), 9. Carlo Danciu (19), 5. Eduard Renţa (16)

Vizitatorii au venit pe „Silviu Ploeşteanu” ca echipă neînvinsă în această primăvară şi care marcase în toate meciurile cel puţin un gol. Defensiva noastră a făcut faţă pressing-ului ofensiv din debut, apoi am dat propriile noastre răspunsuri pe atac. Florin Stîngă şi Horia Popa au venit cel mai aproape de gol pentru noi, dar la pauză s-a intrat 0-0.

Debutul reprizei secunde i-a văzut pe olteni forţând din nou atacul, băieţii noştri echilibrând pe parcurs. Abi Popa a ţinut scorul alb printr-o nouă paradă uluitoare, apoi noi am lovit cu 6 minute înainte de final. Un atac lansat de Stîngă în flancul stâng a fost purtat de Dumbravă, a căruit centrare a fost reluată cu capul în plasă de Horia Popa. În minutul 90+2, Dragoş Popa a deviat subtil pentru 2-0 din 6 metri o centrare pe jos a lui Horia Popa, şi „stegarii” au devenit prima echipă ce învinge CSO Filiaşi în retur.

______

Ocupanta locului 10 la finalul turului, CSO Filiaşi, vine sub Tâmpa să-i cunoască pe copiii oraşului.

Linie de clasament: 15-6-2-7, golaveraj 18-20, 20p.

Pe terenul de la Işalniţa impropriu fotbalului, galben-negri au reuşit în tur o victorie spectaculoasă, revenind de la 1-2, cu fostul atacant „stegar” Alex Avram depunând propria candidatură pentru golul sezonului.